Astăzi, la sediul Consiliului Județean Neamț, s-a desfășurat ședința Adunării Generale a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară „Metropolitan Gaz” Neamț, în cadrul căreia au fost aprobate documente esențiale pentru implementarea proiectului de alimentare cu gaze naturale în județul nostru. Urmează lansarea licitației pentru desemnarea operatorul ui care va implementa investiția, astfel încât lucrările să poată începe până la sfârșitul acestui an.
„Prin hotărârile adoptate astăzi și prin finanțarea obținută prin ordin de ministru, proiectul Metropolitan Gaz intră în linie dreaptă. Este o investiție strategică pentru județul Neamț și pentru oamenii care așteaptă de mult timp acces la rețeaua de gaze naturale. De asemenea, am discutat despre solicitările altor 10 comune din județ de a deveni membri în această Asociație de Dezvoltare Intercomunitară, în vederea dezvoltării de proiecte de gaz și în comunităților lor“, a declarat Daniel-Vasilică Harpa, președintele Consiliului Județean Neamț.
La ședință s-a discutat despre înființarea serviciului de alimentare cu gaze naturale, aprobarea Regulamentului serviciului, aprobarea studiului de fundamentare privind concesionarea serviciului de distribuție, dar și despre desemnarea liderului de asociere pentru încheierea contractului de finanțare cu Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, finanțare asigurată prin ordin de ministru.
sursa: https://www.monitorulderoman.ro/proiectul-metropolitan-gaz-intra-in-linie-dreapta-urmeaza-licitatia/

