Va fi lansată licitația pentru desemnarea operatorului care va implementa Proiectul „Înființare sistem de distribuție gaze naturale de interes public județean” astfel încât lucrările unuia dintre cele mai mari proiecte de infrastructură energetică din Neamț să poată începe până la sfârșitul acestui an.
Hotărârea a fost aprobată în ședința Adunării Generale a Asociației de Dezvoltare Intercomunitară „Metropolitan Gaz” Neamț, desfățurată la Consiliul Județean Neamț, în cadrul căreia au fost aprobate documente esențiale pentru implementarea proiectului de alimentare cu gaze naturale în județul Neamț.
Proiectul va deservi comunitățile din U.A.T.-urile membre ale Asociației – comunele Ștefan cel Mare, Dragomirești, Războieni, Bodești, Girov, Dobreni și Gârcina. Totodată,prin același proiect se va asigura și rețeaua de gaz metan destinată noului spital județean de urgență care va fi construit.
Pe ordinea de zi s-au aflat:
– înființarea serviciului de alimentare cu gaze naturale;
– aprobarea Regulamentului serviciului;
– aprobarea studiului de fundamentare privind concesionarea serviciului de distribuție;
– desemnarea liderului de asociere pentru încheierea contractului de finanțare cu Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, finanțare asigurată prin ordin de ministru.
